اوجگیری خطوط هوایی کانتیننتال (Continental) به وسیله انبارداده

اوجگیری خطوط هوایی کانتیننتال (Continental) به وسیله انبارداده

پژوهشگر: فهیمه سادات طباطبایی

فارغ التحصیل مدیریت راهبردی کسب و کار با گرایش هوش تجاری (DBA in BI) از آکادمی هوش تجاری ایران

اهمیت استفاده از انبارداده بهنگام توسط یک شرکت هواپیمایی

اگر از رویکرد سیستمی (System Thinking) به یک شرکت هواپیمایی بنگریم، در بیرون مرز زیرسیستم (شرکت هواپیمایی) عامل­ های متعددی می بینیم که بر عملکرد شرکت تاثیر گذار است و می­ تواند موجب تغییر در استراتژی کلان و خرد شرکت باشد. بزرگترین عامل مشتری و نیازهای وی از شرکت است. شرکت­ های رقیب نیز عامل مهم دیگر محسوب می­ شود. سیاست­ های کلان و خرد و عوامل تکنیکال که موجب تغییرات سریع در شرایط شرکت هواپیمایی است از دیگر عوامل مورد تحلیل است.

مشتری نیاز به مشاهده، بررسی، مقایسه و رزرو و خرید بلیط در موعد مورد نظر خود را دارد. در این زنجیره اگر اطلاعات بهنگام در اختیار مشتری قرار نگیرد، بلیط با جزئیات مورد نظر برای وی در دسترس نخواهد بود و موجب نارضایتی و عدم برآورده شدن نیاز اوست. چنانچه بلیط با جزئیات دلخواه مشتری هم فراهم شود، از طرفی عدم دسترسی به اطلاعات بهنگام برای پرسنل فرودگاه و پرواز می­ تواند منجر به تاخیر و بی ­نظمی در پرواز باشد که در نهایت نارضایتی مشتری را در پی دارد. در اینجا دو حالت را بررسی کنیم:

1- شرکت­(های) هواپیمایی از سیستم انبارش یکپارچه (مرکزی) استفاده نکنند وضعیت یکسان است. زیرا دسترسی به اطلاعات بهنگام پرواز و نیاز مشتری با تاخیر فراوان و عدم دقت و صحت کافی رخ می ­دهد. در واقع استفاده از Data Martها در هر شرکت یا استفاده از Data Martها در هر فعالیت از فرآیند رزرو و رسیدن به مقصد پرواز. با این فرض که فرآیندهای کسب و کار در حالت ایزوله هم موفق عمل کنند در تعامل با بیرون از مرز  globalسیستم (یعنی فرودگاه و سیستم هواپیمایی ملی) با اختلال مواجه می ­شود زیرا در این حالت فرودگاه هم جزیره اطلاعاتی مستقل است.

 2- شرکت­ های هواپیمایی از سیستم انبارش مرکزی استفاده کنند (در واقع ساختار انبار داده­ های آنها به انباره مرکزی متصل باشند) که موجب می­ شود به اطلاعات جزئی پروازهای مختلف از شرکت­ های مختلف دسترسی داشته باشند. در واقع  one data warehouse for all که می­ تواند تعداد زیادی سرویس ­های ارائه­ دهنده مختلف را برای یک مکان معین فراهم آورد و مدیریت فرودگاه و شرکت­ های هواپیمایی ذی نفع را با تکیه بر تکنولوژی ­های قدرتمندی نظیر تحلیل کلان داده ­ها هدایت کند. دسترسی کاربران به اطلاعات بهنگام مرتبط با جریان کاری آنها، این فرصت را فراهم می ­آورد که  تنگناهای زمانی و تاخیرها را سریعا سازماندهی و هدایت نمایند و global سیستم نیز در فرآیندهای برنامه ­ریزی موفق عمل کند.

یک سیستم یکپارچه از اطلاعات بهنگام شامل سیستم مدیریت عملیات در سطوح و فرآیندهای مختلف می­ شود که برای پیمانکاران و شرکا ابزارهای فناورانه ­ای عرضه می­ کند که مدیریت تقاضا، مدیریت و برنامه­ ریزی خدمه هواپیما و سفارشات مشتریان را در سطح  global پشتیبانی کند. چنین سیستمی تحت یک انبار داده مرکزی می­ تواند اطلاعات بهنگام و آخرین بروزرسانی ها را در اختیار شرکت هواپیمایی قرار دهد. چنین سیستمی بسیار قابل اتکا و امن محسوب می ­شود. یک سیستم real-time عملکرد شرکت هواپیمایی و فرودگاه را بهبود می ­بخشد و اثربخشی عملیات پرواز را ارتقاء می ­دهد. این سیستم قابلیت سیگنال خودکار هنگام تاخیر را داراست و می­ تواند هر گونه تغییری در وضعیت سفارشات، زمانبندی پرواز یا شرایط محیطی و فرودگاهی را مدیریت نماید. بر اساس دیاگرام زیر که فقط درخواست و ثبت رزرو بلیط را نمایش می ­دهد و بقیه فرآیندهای کسب و کار در آن ذکر نشده کافی است ورود داده به یکی از مراحل با تاخیر یا ناقص صورت پذیرد که بر اساس نگرش سیستمی همین تاخیر به سراسر زنجیره منتقل می ­شود و می­ تواند دوره­ های بعدی این چرخه را تحت تاثیر تاخیر قرار دهد که متعاقبا نارضایتی مشتری از عملکرد سیستم و زیرسیستم ­های آن را در بر دارد.

 

نیاز به یک سیستم بهنگام  real timeبا میزان دسترسی بالا و مقیاس پذیری بالا که می­ تواند با دوره­ های متفاوت افزایش بار اطلاعاتی تطبیق یابد و در برابر نواقص سیستم حالت ارتجاعی و تطبیق پذیر دارد، برای سیستم هواپیمایی ضروری است. چنین سیستمی می­ تواند مزایای زیر را در داشته باشد:

* بهبود در خدمات رسانی به مشتری CRM موفق­ تر؛

*افزایش وفاداری مشتری بواسطه افزایش در دسترس پذیری به شرایط دلخواه؛

*کاهش هزینه­ های زمانی و مالی برای مشتری و سیستم (در بلند مدت و کوتاه مدت)

*افزایش زمان صرف­شده مدیران به فعالیت های استراتژیک کسب و کار

*حفظ و افزایش دارایی نامحسوس شرکت (برند)

مزیت راهبردی بکارگیری سیستم بهنگام بجای سیستم اطلاعات سنتی در شرکت کانتیننتال

بیان مسئله:

بتهون نیاز به بهبود معیارهای عملکرد ارزشمند برای مشتریان را از طریق شناخت نیازهای آنها و نیز شناخت ادراکات مشتریان از ارزش خدماتی که ارائه می ­شد یا می­ توانست ارائه شود، نشانه گرفت. رویه­ های مدیریت مالی در جهت بازبینی و طراحی مجدد مورد توجه قرار گرفت. شرکت تا پیش از سال 1998، پایگاه داده­ های بازاریابی و عملیات که توسط تأمین­ کنندگان بیرونی میزبانی و مدیریت می ­شد را از هم جدا کرده بود. پردازش درخواست­ ها و بازیابی برنامه­ های بازاریابی برای مشتریان ویژه و ارزشمند شرکت زمان­بر و ناکارآمد بود. بعلاوه اطلاعاتی که کارکنان برای اتخاذ تصمیمات سری نیاز داشتند به سادگی در دسترس نبود. شرکت در سال 1999 تصمیم گرفت منابع داده­ های مربوط به بازاریابی، فناوری اطلاعات، درآمد و عملیات را در یک انبارداده داخلی یکپارچه نماید. در همان آغاز این انبارداده ثمرات متنوعی را به بار آورد.

* ارتقاء بهره­ وری و کاهش هزینه ­ها در بلند مدت؛

* بهبود تصویر کسب و کار و برند آن؛

* افزایش رضایتمندی و متعاقبا وفاداری مشتریان و کسب اعتماد ایشان؛

* جلوگیری از کلاه برداری؛

* مدیریت تقاضا و سفارشات مشتریان؛

* پیش­ بینی و ردیابی تقاضا و بهبود مدیریت مرکز داده و سرعت در تصمیم ­گیری و تغییر استراتژی؛

مصادیق زیر در متن آمده است:

فقط در سال اول، پس از آنکه پروژه انبارداده به اجرا درآمد، شرکت بالغ بر 7 میلیون دلار کلاهبرداری را شناسایی و حذف کرد و همچنین هزینه ­های آن 41 میلیون دلار کاهش یافت. با سرمایه ­­گذاری 30. میلیون دلاری در سخت افزار و نرم ­افزار در طول 6 سال

شرکت توانست از طریق افزایش درآمد، صرفه­ جویی در هزینه ­های بازاریابی، جلوگیری از کلاه برداری، پیش ­بینی و ردیابی تقاضا و بهبود مدیریت مرکز داده، درآمد خود را بیش از 500 میلیون دلار افزایش دهد. نگاه واحد و یکپارچه همراه با اعتماد به کسب و کار منجر به تصمیم­ گیری بهتر و سریع­تر شد. کانتیننتال اکنون به عنوان یک شرکت پیشررو در زمینه هوشمندی تجاری بهنگام  شناخته شده است.

انتشار مطلب فوق، با ذکر منبع بلامانع می باشد.

اوجگیری خطوط هوایی کانتیننتال (Continental) به وسیله انبارداده