واژگان و اصطلاحات ابزار تحلیلی گوگل و سیستم هوش تجاری

واژگان و اصطلاحات ابزار تحلیلی گوگل و سیستم هوش تجاری

قابلیت تحلیلی گوگل: بینشی برای داده های مورد نیاز مدیران و کارشناسان سازمان

در دنیای دیجیتال امروز، وبسایت سازمان به اصلی مهم و اساسی در ارتباط با فعالیت های بازاریابی و فروش سازمان‌ها تبدیل شده است. در حقیقت، وبسایت سازمان های امروز به وسیله‌ای کلیدی برای مشتریان، نیروهای انسانی، و نام های تجاری تبدیل شده تا از طریق آن با یکدیگر در ارتباط بوده و اطلاعات و دانش خود را به اشتراگ گذارند.

بسیاری از سازمان های تجاری امروز از وبسایت خود برای دستیابی به رهبری بازار و همچنین تجارت الکترونیک بهره می‌گیرند. برخی از بزرگترین و موفقترین سازمان ها تنها براساس وبسایت خود ارزش آفرینی و کسب ثروت می‌کنند مانند Amazon، Piperlime، و Zappos.  

سازمان‌هایی که مبتنی بر داده های خود حرکت می‌کنند، نیروهای انسانی متخصص فراوانی برای کار با آن داده ها و بهبود وبسایت سازمان در اختیار دارند. لازم است تا شما نیز بعنوان مدیر یا کارشناس سازمان خود در بازار آنلاین قوی عمل کرده و نسبت به بهبود سایت سازمان اقدام نمایید. این وبسایت باید به نحوی بهینه سازی شود تا بازدید‌کنندگان بالقوه را جذب کرده و آنان را به مشتریان آن تبدیل نماید. نکته قابل توجه اینجاست که دیگر نیازی به افراد فنی و متخصص و هزینه نیروی انسانی فراوان برای دراختیار داشتن داده های تحلیلی وبسایت ندارید زیرا ابزاری قدرتمند و رایگان بنام ابزار تحلیلی گوگل یا Google Analytics در دسترس شما کاربر غیر فنی قرار گرفته است.  

قابلیت تحلیلی گوگل ابزار تحلیلی رایگان و مبتنی بر وبی است که می‌تواند برای هر وبسایتی مورد استفاده قرار گیرد

تنها واحد بازاریابی نیست که باید داده های سازمان را در قالب جداول و نمودارهای گرافیکی مد نظر داشته باشد

اندکی مطالعه در ارتباط با چگونگی استفاده از قابلیت تحلیلی گوگل برای تحلیل داده های وبسایت خود داشته باشید. با استفاده از این ابزار می‌توانید تمامی افراد سازمان را قادر سازید تا از گزارشات و تحلیل هایی با گستره سازمان بهرمند شود. در حقیقت تنها واحد بازاریابی و فروش سازمان را متعهد به انجام این مهم ندانید. بهتر است تا تمامی افراد سازمان از چگونگی حضور مشتریان بالقوه که از سایت بازدید می‌کنند، بهرمند شده و در نهایت برای سازمان ایجاد ارزش و کسب ثروت نمایند.

ابزار تحلیلی گوگل به شما امکان می‌دهد تا تبلیغات و بازگشت سرمایه و همچنین بخش های تصویری وبسایت را از نظر بازدید مشتریان بالقوه مورد نظارت بروز و بلحظه قرار دهید. این ابزار شما را یاری می‌کند تا پایه های سرمایه‌گذاری آنلاین خود را مستحکم کرده و بینشی در اختیارتان قرار می‌دهد تا بیشترین بازدهی را از وبسایت و فعالیت های آنلاین سازمان در اختیار داشته باشید.

معیارهای تحلیلی متنوعی در ابزار  تحلیلی گوگل وجود دارند

معیار اول: تبدیل (Conversion)

سازمان های امروز تمرکز بر رهگیری مواردی همچون تعداد بازدیدکنندگان وبسایت، صفحاتی خاص از وبسایت، تعداد بازدید از آن صفحات، و همچنین مدت زمانی که بازدیدکنندگان در آن صفحات باقی می‌مانند، دارند. اینکار دقیقا مانند زمانیست که تعداد بازدیدکنندگان از فروشگاه حقیقی خود را بطور مستمر رهگیری نمایید تا شناخت بهتری از محصولات مورد بازدید و همچنین مشتریان بالقوه داشته باشید، بدون آنکه میزان فروش را مد نظر داشته باشید.

ابزار تحلیلی گوگل تعداد بازدیدکنندگان از سایت را بطور بلحظه ثبت می‌نماید اما بستگی به توانایی شما دارد که این مشتریان بالقوه را به مشتریان بالفعل تبدیل یا Convert نمایید. به زبان ابزار تحلیلی گوگل، هر زمانیکه یک بازدیدکننده روی وبسایت شما فرمی را پر کرده و یا عملی تعاملی با آنرا انجام می‌دهد، در حقیقت یک عمل تبدیل صورت گرفته است. لازم است تا به این   تبدیل ها ارزش دهید و هرچه تعداد تبدیل های انجام شده نسبت به مجموع تعداد بازدیدها از سایت بیشتر شود، ارزش بیشتری را خلق کرده‌اید.

معیار دوم: منابع ترافیک (Traffic Sources)

هر بازدید یا ارجاعی به یک وبسایت دارای یک اصل یا منبع می‌باشد. هر مدیر یا کارشناسی علاقمند است تا بداند هریک از مشتریان از کدام شهر، استان، و یا کشوری می‌باشند که از وبسایت او بازدید کرده‌اند. به اینگونه از رهگیری ها در یک وبسایت اصطلاحا منابع ترافیکی گفته می‌شود که ابزار تحلیلی گوگل در این مورد نیز عمیق عمل می‌کند.

این منبع به آخرین صفحه اینترنتی مربوط می‌شود که بازدید کننده قبل از آنکه از وبسایت شما بازدید نماید، از آن صفحه بازدید نموده است. این اطلاعات برای آنکه حضور آنلاین خود را پُررنگتر نمایید بسیار حائز اهمیت است. امکان دارد این بازدیدکنندگان قبل از ورود به سایت شما، تبلیغی آنلاین از وبسایت و یا صفحه اجتماعی شما را بازدید کرده و سپس به وبسایت شما هدایت شده باشند. شاید هم روی گوگل، شما را جستجو کرده و امکان دارد از وبسایت شرکای تجاری شما بازدید کرده باشند. تمامی این اطلاعات جهت بهبود وبسایت، ارزشمند هستند.

دادن دسترسی چنین اطلاعاتی به تمامی نیروهای سازمان نه تنها توانمندی سازمان در اینگونه رهگیری‌ها را افزایش می‌دهد بلکه امکان می‌دهد تا نیروهای فروش شما زمان بیشتری جهت فعالیت های استراتژیک برای این امور در اختیار داشته باشند.

معیار سوم: کمپین‌ها (Campaigns)

درحالیکه منابع ترافیکی می‌گویند که بازدیدکنندگان وبسایت پیش از آنکه به وبسایت شما وارد شوند از چه صفحه ای بازدید کرده‌اند، کمپین‌ها به شما می‌گوید که چه چیزهایی بازدیدکنندگان را جذب می‌کند. اگر یک بنر یا عبارت تبلیغاتی بازدیدکننده را جذب کرده باشد، مثلا از عبارتی Tag شده استفاده کرده باشند، شما مطلع خواهید شد. حتی اگر یک هایپرلینک (Hyperlink) به سایت شما در خبرنامه الکترونیکی سازمان قرار داشته و بازدیدکننده روی آن کلیک کرده باشد، مطلع خواهید شد و قادر خواهید بود تا الگوهای رفتاری مختلف کمپین‌ها را بررسی نمایید.

علاوه بر این با قرار دادن داده های تحلیلی گوگل در یک سیستم هوش تجاری قدرتمند قادر خواهید بود تا نتایج بدست آمده از کمپین‌های مختلف را با هزینه های مربوط به ایجاد آنان مقایسه کرده و مطلع شوید تا کدامیک بیشترین بازگشت سرمایه را برای سازمان شما ایجاد می‌کنند.

هر زمانیکه یک بازدیدکننده از طریق جستجو در گوگل یا هر موتور جستجوگر دیگری به سایت شما وارد می‌شود، در حقیقت کلمه یا عبارت کلیدی که مورد جستجو قرار داده‌ را با خود حمل می‌کند. ارزش بسیار فراوانی در این کلمات یا عبارات کلیدی وجود دارد. در حقیقت اطلاعاتی فراوانی در مورد مشتریان و چگونگی ارتباط شما با آن مشتریان را با خود حمل می‌کنند. به بیان ساده، این کلمات و عبارات همان خواسته هایی هستند که بازدیدکنندگان از گوگل می‌خواهند تا پاسخ را برایشان پیدا کند و مسیری بوده‌اند که کاربر طی کرده تا به سایت شما هدایت شود. از سوی دیگر موتور جستجوی قدرتمند گوگل که بازدیدکننده به آن اطمینان کامل دارد نیز مقصدی را به آنان معرفی کرده که سایت شما می‌باشد.

اگر متوجه شوید که بازدیدکنندگان چه کلمات و عبارات کلیدی را تایپ کرده و به سایت شما هدایت شده‌اند، قادر خواهید بود تا از آن برای بهبود فعالیت‌های فروش و بازاریابی استفاده نمایید و یا اگر عدم تطابقی با خواسته های بازدیدکنندگان در سایت شما وجود دارد، آنرا اصلاح کنید.

معیار چهارم: نرخ پَرش (Bounce Rate)

نرخ پرش به شما می‌گوید که چه درصدی از بازدیدکنندگان سایت پس از ورود تنها یک صفحه خاص را بازدید کرده و از سایت خارج شده‌اند. اگر قصد داشته باشید تا تنها یک صفحه خاص از سایت را مورد بررسی قرار دهید، نرخ پرش معیاری مناسب خواهد بود. از سوی دیگر اگر صاحب یک بلاگ باشید، بازدیدکنندگانی را ملاحظه خواهید کرد که توسط دوستانشان، سایر وبسایت‌ها و یا شبکه های اجتماعی به سایت شما ورود کرده و تنها پس از بازدید صفحه ای خاص که به آن هدایت شده و مطلب آنرا مطالعه کرده‌اند از سایت شما خارج می‌شوند. در حقیقت انتظاری که از ایندسته بازدیدکنندگان دارید نیز به بهترین شکل همین بوده‌است.

معیار پنجم: بازدید از صفحه (Page View)

افراد روی وبسایت شما بدنبال چه چیزی هستند؟ معمولا افراد در اینترنت بدنبال محصول، خدمت و یا راه حل یک مشکل می‌باشند.

معیار بازدید از صفحه نشان می‌دهد که سایت شما به چه میزان توانسته پاسخی مناسب را به بازدیدکننده عرضه نماید. همچنین نشان می‌دهد که تا چه اندازه در موقعیت‌گذاری وبسایت خود در بازار آنلاین موفق بوده‌اید.

بطور خلاصه ملاحظه کردید که چگونه قابلیت تحلیلی گوگل شما را در حوزه آنلاین قدرتمند ساخته و بینشی را در اختیار شما قرار میدهد تا بتوانید بهترین بازدهی از وبسایت سازمان خود داشته باشید. همچنین قادر هستید تا با افزودن ابزار تحلیلی سیستم هوش تجاری در ابزار تحلیلی گوگل، ترکیبی از داده‌های سازمان و داده های تحلیلی وبسایت خود در اختیار داشته و از تصمیمات اثربخش و کارآمد سازمانی بهرمند شوید.

انتشار مطلب فوق، با ذکر منبع بلامانع می باشد.

واژگان و اصطلاحات ابزار تحلیلی گوگل و سیستم هوش تجاری