سوالات متداول

هوش تجاری BI که با نام سیستم هوش کسب و کار نیز از آن یاد می شود، نوعی از سیستم های اطلاعات سازمانی مبتنی بر سطوح سازمان است که مدیریت میانی و ارشد را در تحلیل وضعیت کنونی و همچنین پیش بینی آینده سازمان بر اساس داده های موجود در سازمان یاری می رساند. با استفاده از این سیستم، سازمان دارای هوشی خواهد بود که مدیریت آن را در تحلیل و پیش بینی آینده در قالب نشان دادن فرصت ها و تهدیدهای سازمان، یاری خواهد کرد. به بیان ساده، با توجه به آنکه داده و اطلاعات نقشی اساسی در سازمان های امروز دارند، سیستم هوش تجاری (BI)، سیستمی است که داده های سازمان را به اطلاعات تبدیل کرده و آن اطلاعات را به زبان ساده در اختیار تصمیم گیرندگان آن قرار می دهد.

دوره MBA با گرایش هوش تجاری، بصورت یکساله، کاربردی و مبتنی بر برترین سیستم های متنوع هوش تجاری حال حاضر جهان در دو حوزه تحلیل داده (Anaytics Data) و داده کاوی (Datamining) برگزار می شود. از آنجایی که دوره مذکور از مباحث مقدماتی به آموزش هوش تجاری می پردازد، لذا دانشپذیران گرامی با هر سطح از آگاهی نسبت به این دانش می توانند در دوره مذکور حضور بهم رساندند.

دوره DBA با گرایش هوش تجاری، بصورت یکساله، کاربردی و مبتنی بر برترین سیستم های متنوع هوش تجاری حال حاضر جهان در دو حوزه تحلیل داده (Anaytics Data) و داده کاوی (Datamining) برگزار می شود. از آنجایی که دوره مذکور در سطح پیشرفته برگزار می شود، لذا انتظار می رود دانشپذیران پیشتر، سطح مقدماتی دانش هوش تجاری را بصورت تئوریک و یا کاربردی فرا گرفته باشند، چرا که در این دوره تمرکز بر کار با انواع سیستم های هوش تجاری می باشد.

دوره های کوتاه مدت مدیریتی هوش تجاری (BI) شامل دروسی است که بر آشنایی دانشپذیران با مفاهیم بنیادین و ضرورت بکارگیری سیستم های هوش تجاری در دنیای پررقابت امروزی در دو حوزه تحلیل داده (Anaytics Data) و داده کاوی (Datamining) تمرکز دارد. از جمله این دوره ها می توان به مواردی مانند: سیستم‌های اطلاعات سازمان (Information Systems) با رویکرد هوش تجاری، تحلیل سیستم (System Analysis) با رویکرد هوش تجاری، هوش تجاری از دیدگاه مدیریتی، کلان داده (Big Data) و داده‌کاوی از دیدگاه مدیریتی (Data Mining) اشاره نمود.

دوره های کوتاه مدت مدیریتی هوش تجاری (BI) شامل دروسی است که بر آشنایی دانشپذیران با قابلیت های سیستم های متنوع هوش تجاری در دو حوزه تحلیل داده (Anaytics Data) و داده کاوی (Datamining) تمرکز دارد. از جمله این دوره ها می توان به مواردی مانند: کارگاه سیستم‌ هوش تجاری تارگیت (Targit)، کارگاه سیستم داده کاوی وکا (WEKA)، کارگاه موتور هوش تجاری مایکروسافت (Microsoft Engine) و کارگاه مصورسازی و گزارشگیری اشاره نمود.

تفاوتی ندارد تا چه اندازه با هوش تجاری آشنا هستید، و یا در چه حرفه و کسب و کاری فعالیت دارید. شما با هر سطح از دانش، می توانید از محتوای کاربردی دوره ها که هوش تجاری را از صفر تا صد و تحت سیستم آموزش می دهد، بهره ببرید. هر شخصی که در حیطه فعالیت خود با داده ها سرو کار دارد و سرنوشت آن داده ها برایش حائز اهمیت است، می تواند جز مخاطبین این دوره ها باشد. این فرد می تواند یک پزشک بیمارستان، یک مهندس عمران، یک کارمند حسابداری، یک مسئول کتابخانه و یا مدیران و کارشناسان صنایع و کسب وکارهای مختلف باشد. در این دوره ها علاقه مندان مهارت تحلیل داده ها و نگرش سیستمی را اثربخش و کارامد می آموزند تا بر اساس آن داده های با ارزش، تصمیم گیری های اثربخش و پیش بینی های صحیح برای آینده فعالیت خود انجام دهند.